Trump, “Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki en kötü başkanın” geri adım atmasından övünüyor

Sessiz Bekçi

New member
21 Temmuz 2024 Pazar, 20:47.

| 22:48'de güncellendi.

Yorum

olman gerekiyor kayıtlı Bu işlevselliğe erişmek için.

Giriş yapmak

• Bağlantıyı kopyala

• Naber

• Facebook

• X (eski adıyla Twitter)

• LinkedIn

• Telgraf

• İş Parçacığı

Donald Trump'ın telefonu alıp CNN'den gelen canlı çağrıya cevap vermesi ve görüntüden övünmeye başlaması yalnızca birkaç dakikasını aldı. Eğer şüphe varsa, sözlerinde zerre kadar şefkat ya da mühlet yoktu. Amaç, uzun zamandır beklenen o anın (bugüne kadar kendisini seçimde yenmeyi başaran tek rakibinden geri adım atılması) tadını çıkarmak ve bunu saklamamaktı. Çünkü bu, seçim kampanyasının bir başka eylemiydi, evet ama aynı zamanda Cumhuriyetçi adayın, “Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki en kötü başkan” olarak sınıflandırdığı kişiye karşı başından sonuna kadar yürüttüğü kişisel mücadelenin de bir örneğiydi.

«Yolsuz Joe Biden başkanlığa aday olmaya uygun değildi ve kesinlikle görevde kalmaya da uygun değil. İstifa mektubunu okuduktan sonra “Ve asla olmadı!” Biden'ın özgür dünyadaki en güçlü adam olduğu iddia edilen güç eksikliğinde ısrar eden Trump, sorumluluğu tüm çevresine yaydı: “Etrafındaki insanlar onun tüm zihinsel, fiziksel ve bilişsel özellikleri hakkında ABD'ye yalan söyledi. Daha sonra herhangi bir kısıtlamadan kaçındığı kendi platformu olan Truth Social'da yayınladı.

“Cumhurbaşkanlığı makamına ancak yalanlarla, 'yalan haberlerle' ve bodrumundan çıkmadan ulaştı” diye ekledi. New Yorklu iş adamı, halen başkanın kararının kendisine karşı çıkmasını ne pahasına olursa olsun önlemek istiyor ve bu nedenle mirasını sansürlemek için çaba gösterecek: “Milyonlarca insanın yaşadığı ülkemize bakın ne yaptı” Sınırlarımızı tamamen kontrolsüz ve soruşturmasız geçiyoruz, bunların çoğu hapishanelerden ve psikiyatri kurumlarından geliyor ve rekor sayıda terörist var. “Başkanlığı nedeniyle çok acı çekeceğiz, ancak verdiği zararı çok hızlı bir şekilde telafi edeceğiz” diye söz verdi. Hatta onu ulusal güvenlik ve uluslararası ilişkiler gibi alanlarda ülkeyi yok etmek için mümkün olan her şeyi yapmakla suçladı.

Trump, Demokrat Parti'nin görev değişikliğine ilişkin kararını beklerken her türlü senaryoya hazır olduğunu söyledi: “Sol şimdi onu kime koyarsa koysun, aynısı olacak.” Mevcut başkan yardımcısı Kamala Harris'in Biden'ın yerini alacak büyük favori olarak ortaya çıktığının farkında olan Cumhuriyetçi aday büyüdü ve onu yenmenin “daha kolay” olacağını öngördü. Bu Pazar gününe kadar ulusal anketlerin ortalaması onu eski rakibinden üç puan önde gösteriyordu: oyların %44,7'sine kıyasla %47,7.

“Demokrasiye bir adım”

Bu arada anketlerin favorisi, geçen hafta uğradığı suikast girişiminden en iyi şekilde yararlanmaya devam ediyor. Cumartesi günü, adaylığının onaylandığı Cumhuriyetçi Parti kurultayından sonraki ilk mitinginde kendisini özgürlükler şehidi olarak tanıttı. “Demokrasiye bir tehdit miyim? Grand Rapids'de (Michigan) toplanan yaklaşık 12.000 kişinin coşkusu önünde “Demokrasi için kurşun yedim” dedi. “Her türlü aşırılıkçı” olduğunu reddetti ve dört yıl sonra Beyaz Saray'a ulaşması halinde “muazzam bir gelgit dalgası” sözü verdi.

Vance, patronunun başkanın sağlığı konusunda “haklı” olduğunu söyledi

Joe Biden yeniden seçilmekten istifa ettiğini açıklamadan önce bile, Donald Trump'ın başkan yardımcısı adayı bu yaklaşan çekilmeye ilişkin analizini yayınladı. JD Vance'e göre bu karar, “Başkan Trump'ın başından beri haklı olduğunu ve Biden'ın zihinsel olarak başkomutan olarak görev yapacak kadar uygun olmadığının açık bir kabulü” anlamına geliyor.

New York'lu kodamanla seçim bileti alması onaylandıktan sonra ilk mitinginde Vance, Trump'ın müdahalesini sunmakla görevliydi ve Trump'ın dört yıllık görev süresi boyunca “içgüdüsel olarak bu ülkenin neye ihtiyacı olduğunu ve nasıl uygulanacağını” bildiğini vurguladı. önce vatandaşlarının çıkarları. Başkan yardımcısı adayı da patronunun göçmenlik karşıtı konuşmasına katıldı.

Trump'ın Biden'ın birkaç saat sonra vereceği kararı öngördüğü neredeyse iki saatlik bir konuşmaydı. “Adaylarının kim olduğunu bile bilmeyen” Demokratlarla alay etti ve cumhurbaşkanını “aptal” olarak nitelendirdi. Hatta “50, 60 veya 70” olduğunu tahmin ettiği IQ'suna bile değindi. Ayrıca yabancı düşmanı mesajlarını da yaymaya devam etti. Göçmenleri ABD'de işlenen en kötü suçların arkasında olmakla suçladı ve ülke tarihindeki “en büyük sınır dışı etme operasyonunun” sözünü verdi.

“Cesur ve onurlu karara olan tüm hayranlığım. “Her zaman demokrasi için mücadele eden büyük bir başkandan büyük bir jest.”

Pedro Sanchez

Pdte. İspanyol Hükümeti'nin

“Başkan Biden'ın Amerikalılar için en iyi olduğuna inandığı şeye dayanarak bir karar verdiğini biliyorum”

Keir Starmer

ingiliz Başbakan

Onlarca yıllık kariyeri boyunca İsrail halkına olan dostluğu ve kararlı desteği için Biden'a en içten şükranlarımı sunmak istiyorum.”

Isaac Herzog

İsrail Devlet Başkanı

“Biden, ülkeyi benzeri görülmemiş bir salgından kurtaran bir başkanlıkla olağanüstü bir kariyerin zirvesine ulaştı”

Eski başkan ve First Lady

Bill ve Hillary Clinton

«Seçimlere dört ay var ve hâlâ birçok şey değişebilir. Sabırlı olmalıyız”

Dimitri Peskov

Kremlin sözcüsü

«Biden Polonya'yı, ABD'yi ve dünyayı daha güvenli, demokrasi ve özgürlüğü daha güçlü hale getirdi»

Donald Tusk

Polonya Hükümeti Başkanı

“Bu, hiç şüphesiz bir devlet adamının kararıdır. Sorumlu ve kişisel olarak zor bir adım, ancak daha da değerli»

Petr Fiala

Çek Başbakanı

“İrlanda halkı ve Hükümeti adına, küresel liderliği ve dostluğu için Biden'a teşekkür etmek istiyorum”

Simon Harris

İrlanda İcra Kurulu Başkanı

Yorum

Hata bildir